Den 5 maj träffades den grupp dedikerade företag som tillsammans med oss på Energikontoret och Cleantech Östergötland vill försöka etablera en återbruksmarknad för byggvaror i regionen.
Företagen som tillsammans kommer driva projektet framåt är än så länge är Haga ROT, Demontera Sverige, Tekniska Verken , Lejonfastigheter, Lundbergs Fastigheter, Länsförsäkringar Östgöta och Åhlin & Ekeroth.
Förutom att bygg- och anläggningssektorn generera näst mest mest avfall så uppkommer de största klimatavtrycken när en byggnad uppförs. Det är transporter, markarbeten, betong, stål och glas bla som ger ett stort klimatavtryck . Så att öka andelen återbrukat byggmaterial när man bygger nytt eller renoverar minskar både avfall och förlänger livslängden för materialet som återanvänds.
Det kan framstå som enkel ekvation men den kräver nya aktörer och affärsmodeller, fysiska och digitala marknadsplatser samt att beställare accepterar och efterfrågar återbrukade material.
Projektet har som mål att lösa så många av dessa frågor som möjligt. vi kommer att genomföra en pilot, utbilda i hur man upphandlar för ökad användning av återbrukat material, inspirera fler bygg- och fastighetsägare att ansluta sig till marknadsplatsen.
Då projekt är en del av nätverket ”Östergötland bygger klimatneutralt” ÖBKN så kommer en man kunna följa projektets framskridande på deras hemsida som är under konstruktion men självklart även här på Energikontoret site.